Bądź na bieżąco!



Zapisz się do naszego newslettera
i ciesz się najnowszymi informacjami
z Twojego regionu.

Od dziś będziesz wiedział(a) wszystko to, co dzieje się interesującego nie tylko w Twoim sołectwie lecz także w całej Twojej okolicy. Nie zwlekaj, zapisz się już teraz!

zapisz się
Bądź na bieżąco!
zapisz się Zapisz się do naszego newslettera i ciesz się najnowszymi informacjami z Twojego regionu.
DZIŚ:
sobota,14 września
Imienieny:
Roksana, Bernard, Cyprian
dziś
pogoda_1
°C
jutro
pogoda_2
°C
Wyznacz trasę swojej podróży
1
2
<POWRÓT
Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku
obrazek
Stowarzyszenie Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Pępowie
Obecnie osoby starsze stanowią prawie 13% polskiego społeczeństwa, a liczy się, że za 15 lat będą już stanowić 17% ogółu ludności w Polsce. Przemiany ekonomiczne, gospodarcze, postęp techniczny i ekonomiczny sprawiły, że to właśnie ta grupa polskiego społeczeństwa najmniej zyskała na tych przeobrażeniach jakie dokonywały się na świecie i w Polsce w ostatnich latach. Często osoby te musiały rezygnować z dalszej edukacji, z przyczyn ekonomicznych czy losowych. W efekcie tego pozostają niezaspokojone takie potrzeby jak: potrzeba samokształcenia, potrzeba poznawania środowiska, potrzeba poszerzania wiedzy i umiejętności, potrzeba wykonywania społecznie użytecznych działań, potrzeba bycia uznanym za część społeczeństwa, grupy, potrzeba wypełnienia wolnego czasu, potrzeba utrzymywania więzi towarzyskich, potrzeba stymulacji psychicznej i fizycznej, a także możliwość realizacji młodzieńczych marzeń, które były dotychczas nie do pogodzenia z życiem zawodowym i obowiązkami wobec rodziny.
W Polsce pierwszy Uniwersytet Trzeciego Wieku powstał już w latach 70, a dokładnie w 1975 roku w Warszawie. Pomysłodawcą jego utworzenia była prof. Halina Szwarz. Uniwersytet działa do dziś i liczy sobie około 1120 członków.
Obecnie w Polsce działa blisko 110 Uniwersytetów Trzeciego Wieku, które łącznie zrzeszają 25 tysięcy słuchaczy.
W Polsce powstają trzy typy Uniwersytetów Trzeciego Wieku:
- działające w strukturach będą pod patronatem wyższej uczelni, kierowane najczęściej przez pełnomocnika rektora danej uczelni,
- powołane przez stowarzyszenia prowadzące działalność popularnonaukową,
- inne, działające przy domach kultury, bibliotekach, domach dziennego pobytu, ośrodkach pomocy społecznej itp.
Pępowo też dołączyło do grona aktywnych słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku.
24 marca 2014 r 22 mieszkanki gminy Pępowo zawiązały Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku.
Odbyło się kilka spotkań na których Panie zapoznały się ze sposobem funkcjonowania Stowarzyszenia . Panie po oficjalnym uzyskaniu statusu zarejestrowania stowarzyszenia od razu zabrały się do pracy. Pierwsze zajęcia z wyplatania wianków z papierowej wikliny przeprowadziła członkini UTW Pani Małgorzata Marszałek. Każda z Pań nauczyła się podstaw wyplatania z papierowej wikliny. Jest to forma recyklingu zużytych gazet, które zalegają w naszych domach. Panie wysłuchały już także wykładu na temat zastosowania ziół i oczyszczania organizmu przeprowadzony przez mieszkankę gminy Pępowo. Uczestniczki Stowarzyszenia rozpoczęły także kurs komputerowy i gimnastykę rehabilitacyjną.
GALERIA ZDJĘĆ
Komentarze
Nie ma jeszcze komentarzy
Dodaj komentarz

UWAGA! Dodawanie komentarzy tylko dla zarejestrowanych użytkowników. ZALOGUJ SIĘ | ZAREJESTRUJ SIĘ