Bądź na bieżąco!Zapisz się do naszego newslettera
i ciesz się najnowszymi informacjami
z Twojego regionu.

Od dziś będziesz wiedział(a) wszystko to, co dzieje się interesującego nie tylko w Twoim sołectwie lecz także w całej Twojej okolicy. Nie zwlekaj, zapisz się już teraz!

zapisz się
Bądź na bieżąco!
zapisz się Zapisz się do naszego newslettera i ciesz się najnowszymi informacjami z Twojego regionu.
BĘDZIE POMOC DLA ROLNIKÓW
obrazek

Rząd zadecydował o uruchomieniu pomocy finansowej dla rolników poszkodowanych przez suszę. Do końca września będą mogli składać wnioski o pomoc finansową z powodu strat w uprawach. Natomiast od 10 października rozpocznie się wypłata tej pomocy. Szacuje się, że milion hektarów upraw zostało dotkniętych suszą. Rozpoczęła się ona już jesienią ubiegłego roku. Zima była praktycznie bezśnieżna, wiosna bardzo sucha i zimna. Maj bez deszczu, jak również pozostałe miesiące. Szczególnie lipiec i sierpień przy bardzo słonecznej pogodzie i wyjątkowo wysokich temperaturach doprowadziły do niespotykanej od wielu lat suszy mającej już charakter suszy hydrologicznej. Stąd poziom wody w rzekach i zbiornikach wodnych jest bardzo niski, a wiele zupełnie wyschło. To wszystko doprowadziło do drastycznego obniżenia tegorocznych plonów zbóż i rzepaku. Wpłynie to również negatywnie na zbiory kukurydzy i roślin okopowych. Utrudnione są nie tylko zasiewy rzepaku i zbóż ozimych ale orki po żniwach. Wypalone są pastwiska i łąki. Brakuje paszy. Duże straty występują w sadach.

Przyjęta przez rząd wartość pomocy dla sadów i krzewów owocowych to 800 złotych, a dla pozostałych upraw 400 zł do hektara. Taka wysokość pomocy będzie dotyczyła gospodarstw, które ubezpieczyły się od przynajmniej jednego ryzyka pogodowego. Natomiast rolnicy nieubezpieczeni będą mieli tą pomoc o połowę mniejszą.  

Pomoc będzie udzielana tym, którzy dysponują protokołami strat wykazującymi, że szkody spowodowane suszą obniżyły ich dochody o 30 %.

Oprócz tego gospodarstwa rolników będą mogły liczyć na standardową pomoc polegająca na możliwości zaciągania nowych kredytów preferencyjnych, ułatwienia w spłacie starych oraz ułatwienia w wywiązaniu się ze zobowiązań wobec ANR oraz KRUS. Minister Rolnictwa wystąpił także do Komisji Europejskiej o dodatkową pomoc dla hodowców bydła mięsnego i mlecznego - tak aby mogli kontynuować produkcję mimo suszy. Zostaną również przyspieszone wypłaty tegorocznych płatności obszarowych ARiMR.  

 

Komentarze
Nie ma jeszcze komentarzy
Dodaj komentarz

UWAGA! Dodawanie komentarzy tylko dla zarejestrowanych użytkowników. ZALOGUJ SIĘ | ZAREJESTRUJ SIĘ