Bądź na bieżąco!Zapisz się do naszego newslettera
i ciesz się najnowszymi informacjami
z Twojego regionu.

Od dziś będziesz wiedział(a) wszystko to, co dzieje się interesującego nie tylko w Twoim sołectwie lecz także w całej Twojej okolicy. Nie zwlekaj, zapisz się już teraz!

zapisz się
Bądź na bieżąco!
zapisz się Zapisz się do naszego newslettera i ciesz się najnowszymi informacjami z Twojego regionu.
#Brudnotu
obrazek

 
Mieszkańcy wspólnie mogą stworzyć mapę dzikich wysypisk i zaalarmować o ich istnieniu gminy, które często nie mają o tym wiedzy. Ruszyła wakacyjna akcja społeczna #BrudnoTu. Fundacja BOŚ uruchomiła akcję, w którą chce zaangażować społeczeństwo i apeluje:  znajdźmy razem miejsca, które wymagają posprzątania i zróbmy wszystko by były znowu czyste BOŚ.  Żeby zgłosić miejsce do posprzątania wystarczy zrobić zdjęcie i przesłać je wraz z opisem lokalizacji na adres e-mail brudnotu@fundacjabos.pl. Dzięki zgłoszeniom, Fundacja BOŚ stworzy mapę dzikich wysypisk w całym kraju. Codziennie przez cały czas trwania konkursu, pierwsza osoba, która prześle zgłoszenie do BOŚ, zostanie nagrodzona upominkiem. 

O dzikim wysypisku należy poinformować również swoją gminę lub władze miejsca, które odwiedzamy.
Stworzenie mapy dzikich wysypisk, aktywizacja obywateli i powiadomienie samorządu o dzikim wysypisku śmieci to zaledwie początek. Gdy rozpocznie się rok szkolny, fundacja poprosi również o wsparcie szkoły, z którymi współpracuje w ramach innych projektów edukacyjnych. Uczniowie zaangażowani we wrześniową akcję Sprzątania Świata przyłączą się do akcji i pomogą uprzątnąć miejsca, które znajdą się mapie. Warto się także zastanowić, czy sołectwa w ramach określania zadań dla funduszy sołeckich na swoim terenie nie mogłyby także włączyć się do tej akcji. Pamiętajmy, że dzikie wysypisko stanowi realne zagrożenie epidemiologiczne. Odpady tworzą idealne środowisko dla rozwoju wielu chorobotwórczych szczepów bakterii oraz grzybów. W pobliżu takich wysypisk odnotowuje się także podwyższone stężenie metali ciężkich takich jak rtęć, kadm, miedź, chrom czy nawet ołów. Dzikie wysypiska są też częstą przyczyną pożarów. Powietrze zanieczyszczone substancjami lotnymi, takimi jak siarkowodór i metan może skutkować samozapłonem, a pozostawiona w lesie szklana butelka może zadziałać jak soczewka, wzniecając pożar. Może to stanowić szczególne zagrożenie podczas obecnych upałów. Więcej informacji na: www.brudnotu.fundacjabos.pl

 

Komentarze
Nie ma jeszcze komentarzy
Dodaj komentarz

UWAGA! Dodawanie komentarzy tylko dla zarejestrowanych użytkowników. ZALOGUJ SIĘ | ZAREJESTRUJ SIĘ